Vodní, elektrický nebo klasický gril?

Není ta pravá doba zjišťovat, co budeme dělat v létě, ale je dobré se na to připravit. Na čem v létě grilovat? I když – nemusí se jednat jen o léto, mnozí z vás mají domácí grily, které se dají použít přímo v domácnosti anebo za příhodného počasí se může sejít celá rodinka a společně si „zagrilovat“ na kryté terase.

A na čem tedy můžeme grilovat, abychom se neprovinili vůči našemu zdraví, ani vůči zdraví našich dětí a ostatních hostů? Je dobré dbát hlavně na z d r a v é g r i l o v á n í a nepřipravovat jídla nevhodným způsobem, což se mnohdy děje.

Už žádné přepalování! Jelikož tím vytváříte v potravě nežádoucí karcinogenní látky, což nejspíše nechcete.

grilování maso

Grilovačka by měla být především slavnostní záležitost, tak, abychom ji připravovali výjimečně či svátečně, spíše jako doprovodnou akci k setkání příbuzenstva anebo partě kamarádů, které jsme už dlouho neviděli. Jistě, je dobré utužovat vzájemné vztahy, ale ke grilování nemusíte přistupovat každý týden. Co si budeme namlouvat, nejedná se zrovna o dietní záležitost. Pokud tedy budeme gril považovat za kulinářský zážitek, nic proti tomu.

Jaká jsou vlastně rizika grilování a jsou vůbec nějaká? Už jen při odkapávání tuku, který není zachycován žádnou například nehořlavou miskou, a tuk kape na žhavé uhlíky – již jen tím dochází k vytváření karcinogenních látek, které se zachycují na potravě. A to jsme ji ještě ani neochutnali!

grilování uhlíky

Předcházením zdravotních rizik může být použití elektrického grilu, ale než si ho dovezete domů, zapřemýšlejte, zda ho hodláte používat jen výjimečně anebo častěji, či na zahradě anebo u vás doma. V tom případě volte gril, který nevydává dým, i takový se dá najít.

Odborníci ale upřednostňují v o d n í g r i l y, kdy u této úpravy masa nevznikají karcinogenní zdraví škodlivé zplodiny.

Mezi „grilovači“ jsou oblíbené lávové grily, které absorbují tuk a jídlo je tak zdravější, protože se též nevytváření nežádoucí nebezpečné látky.