Proč je stínění oken důležité


Téměř každá stavba má okna. To zvláště platí o těch, které slouží jako obydlí či pracoviště, zkrátka kde budou lidé trávit delší dobu. Zde je najdeme prakticky vždy.

To má samozřejmě svůj důvod. Tím je zajištění přísunu slunečního světla. Jistě, dnes již je možnost použít umělé, přeci jen, máme mnoho druhů nejrůznějších žárovek i zářivek. Ty mohou svým jasem Slunce plně nahradit, a v některých případech jsou i zdravější. Přeci jen, jejich dlouhodobé působení nezpůsobuje rakovinu kůže. Proč se tedy stále používají okna?

okna1

Protože pro nás je světlo Slunce příjemnější a přirozenější. Navíc podle něj podvědomě vnímáme ubíhající čas. To je mimo jiné i důvod, proč jsou v obchodech okna prakticky vždy zatažená. A zatáhnout můžeme i okna u nás doma.

K tomuto účelu se nejčastěji používají záclony a závěsy, v obchodech pak rolety. Cílem stínění oken Mk-rolety.cz je pak zabránění pohledu zvenčí dovnitř. To platí zvláště večer, když je tma. Přes den tam není tak snadné vidět, jelikož venku je jasněji, než uvnitř. Po setmění se však situace mění, a najednou zjišťujeme, že je snadné vidět ostatním lidem do pokojů.

rolety2

A to rozhodně není nic, co by si chtěl někdo nechat líbit. Zvláště proto, že se doma také například převlékáme. A asi není nikdo, kdo by chtěl, aby jej při této činnosti mohl kdokoliv pozorovat. Je tedy snadné zatáhnout závěsy či rolety a mít klid. Při spaní nás pak tolik neruší světlo pouličních lamp zvenčí.

Dobrá, ale co obchody? Neměly by právě ony chtít, aby se lidé mohli kdykoliv podívat dovnitř? Ano, avšak ty zase nechtějí, aby se lidé dívali ven. Cílem totiž je zmást jejich vnímání času, aby tam strávili delší dobu, a tedy si toho i více nakoupili. Právě proto jsou zde okna zatažena po celý den.

Avšak ať už se jedná o soukromý byt či prodejnu, je jasné, že se vyplatí mít možnost okna zakrýt. Přeci jen, jde zde o naše soukromí.