Jak na výběr mixéru


Účel
V první řadě je třeba mít jasno v tom, co od nového přístroje očekáváme. Připravujete nejčastěji kašičky z ovoce a vařené zeleniny pro vaše dítě, nebo je vaším „denním chlebem“ smoothie obsahující mimo jiné i ořechy a semínka? Právě to, co tímto způsobem zpracováváte nejčastěji, vám při výběru nejvíc napoví.
bílý mixér
Kam s ním?
Mnoho přístrojů se prodává i se sadami nástavců, díky nimž je možné mnohostranné využití mixéru. Výhodou je samozřejmě to, že vám takříkajíc v jediném balení nahradí hned několik nástrojů (hnětač, kráječ a podobně). Je ovšem nutné počítat s tím, že takový set zabere v kuchyni úměrně tomu i víc místa.
Těla některých přístrojů jsou navíc poměrně robustní. Je tak nutné počítat s tím, že pokud jim nevyčleníte prostor přímo na kuchyňské lince blízko zásuvky, před každým použitím bude nutné je zas a znova vytahovat, což se po nějaké době omrzí.
příprava těsta v mixéru
Základní typy
·        Tyčový –vložíte přímo do nádoby s obsahem určeným k mixování. Nejméně náročný na skladování, lehký. Oceníte ho při vaření krémových jídel – polévky, omáčky, pyré. Určen pro krátkodobé mixování.
·        Stolní  – zvládá zpravidla i déletrvající práci, oproti „tyčáku“ zvládne i koktejly a přípravu strouhanky nebo drcení ledu.
·        Ruční –zpravidla dodáván s dvěma sadami metliček, pro šlehání a hnětení. Nezbytný při výrobě krémů, šlehačky, sněhu či těst.
·        Smoothie –určené k přípravě koktejlů z ovoce a zeleniny. Poradí si i s tvrdými ořechy a semínky a vytvoří kompaktní hmotu. Mixovací nádoby jsou určeny k přímému pití jako klasické skleničky, za použití víčka pak můžete vzít hotový nápoj s sebou třeba do práce.
Technické „detaily“
green smoothie

Příkon
Větší síla rovná se větší výkon přístroje a tím i levnější provoz. Proto bychom při výběru neměli toto číslo podceňovat. A jaké jsou ideální hodnoty u uvedených typů mixérů? Samozřejmě platí, že čím tvrdší přísady budeme zpracovávat, tím vyšší výkon volíme.
·        Tyčový –300 až 600 W
·        Stolní– 400 až 1000 W
·        Ruční– 250 až 500 W
·        Smoothie– 300 až 400 W
Bezpečnostní funkce
·        Bezpečnostní pojistka– nedovolí přístroj uvést do chodu v případě nesprávného nasazení nástavce, mixovací nádoby nebo jejího víka.
·        Pojistka proti přehřátí  – vypne přístroj během používání ve chvíli, kdy hrozí jeho poškození z důvodu přehřátí.