Podobá se tekuté jádro na Marsu jádru naší planety?

Marsotřesení odhalují, že se Mars chlubí tekutým jádrem o velikosti průměru poloviny této planety. Vědci nyní zjišťují o kolik je odlišnější od toho pozemského. A je Mars důkazem toho, jak se mohla vyvinout naše planeta?

CT sken přistávacího modulu NASA InSight zjistil díky analýze seismických vln, že jádro Marsu je podstatně víc tekuté než se dříve myslelo. 
InSight přistál na Marsu už koncem roku 2018 a krátce po přistání detekoval první marsotřesení. Od té doby robot zachytil více než tisíc záchvěvů. A mnoho z nich vzniklo v seizmicky aktivní oblasti vzdálené více než 1000km od přistávacího modulu. Malý zlomek zemětřesení se pohyboval v rozmezí magnitudy 3,0 až 4,0 a tím vibrace umožnily vědcům odhalit nové stopy o jeho vnitřní struktuře.
Simon Stähler, seismolog z ETH Curych, a jeho kolegové analyzovali seismické vlny z jedenácti marsotřesení. Z těchto jedenácti událostí zahrnovalo šest sad vibrací smykové vlny dostatečně silné, aby vyčnívaly z okolního hluku. ,,Síla těchto smykových vln naznačuje, že se odrážely od vnějšího povrchu kapalného jádra, místo aby vstupovaly do pevného jádra a byly částečně absorbovány,“ říká Stähler. 

Marsotřesení a jádro

Díky tomu vědci zjistili, že jádro Rudé planety je ve skutečnosti tak velké, že blokuje InSight v přijímání určitých typů seismických vln z velké části planety. A to zase naznačuje, že Mars může být seizmicky aktivnější, než dokážou senzory landeru detekovat. Ve skutečnosti je jednou z oblastí v seismické slepé skvrně landeru oblast Tharsis, která je domovem některých z největších sopek Marsu. Sopečná aktivita tam, stejně jako pohyb roztavené horniny v kůře v této oblasti, by mohl vyvolat zemětřesení nebo seismické vlny.
Vědci se teď pokouší zjistit, jestli Mars má pevné vnitřní jádro jako Země nebo ne. ,,Ačkoli nově analyzovaná data potvrzují, že vnější jádro planety je tekuté, není zatím jasné, zda má Mars pevné vnitřní jádro jako Země,“ říká spoluautor studie Amir Khan, geofyzik také z ETH Zurich. ,,Signál by měl být v seizmických datech,“ říká. ,,Musíme to jen najít.“

Tekuté jádro na Marsu

Vědci však dospěli k závěru, že průměrná tloušťka kůry pravděpodobně leží mezi 24 a 72 kilometry. Pro srovnání, oceánská kůra Země je silná asi 6 až 7 kilometrů, zatímco kontinentální kůra planety má v průměru tloušťku 35 až 40 kilometrů. ,,Tyto seismické analýzy jsou společně prvními, které zkoumají vnitřnosti skalnaté planety jiné než Země,“ říká Stähler. Jako takové poskytují „základní pravdu“ pro měření prováděná kosmickými loděmi obíhajícími kolem Marsu a mohou vědcům pomoci lépe interpretovat data shromážděná z oběžné dráhy kolem jiných planet, jako je Merkur a Venuše.